Je pro vás vana plná vody a koupelové pěny odpočinkovým rituálem? Nebo se do sprchy vydáváte jen za účelem pravidelné hygieny? Stojíte před rozhodnutím, jestli do nové koupelny nainstalovat vanu, nebo sprchový kout? Poradíme vám, na co všechno se při rozhodování zaměřit.
Jinak bude samozřejmě vypadat rekonstrukce koupelny panelákového bytu a jinak zařizování rodinného domu. U většiny koupelen v panelových domech platí, že prostory koupelny zde nejsou na nějaké velké vyskakování. To ovšem neznamená, že vana se do paneláku nehodí. Ostatně vanu bychom už od dostavení našli ve spoustě z nich.
Umístěním sprchového koutu namísto vany každopádně můžete ušetřit spoustu místa. Nad prostorem tedy přemýšlejte i s ohledem na využití koupelny. Položte si otázky typu:
Po zodpovězení těchto otázek si uděláte jasnější představu o tom, jak by měla vaše koupelna vypadat. A díky tomu také lépe zjistíte, jak velký prostor můžete využít pro vanu či sprchu.
Máte-li prostoru na rozdávání, gratulujeme, rozhodování mezi vanou a sprchovým koutem z hlediska velikosti koupelny řešit nemusíte. V takovém případě můžete jít cestou obou řešení. I kdybyste se každý den sprchovali a vanu využili třeba jen jednou měsíčně, pořád se můžete těšit z možnosti volby.
Ještě než se pustíte do práce, doporučujeme jakékoliv úpravy řešit s odborníky. Architekti či designéři vám pomohou najít správný směr. S jejich spoluprací tak dosáhnete vždy nejlepšího výsledku.
Vana nebo sprchový kout nejsou ponožky. Neměníte je každý den. A velmi pravděpodobně ani jednou za rok. S výběrem té či oné varianty si vystačíte klidně desítky let.
Je dobré si uvědomit, v jaké životní fázi se nacházíte. Plánujete rodinu s dětmi? Možná se vám bude více zamlouvat vana. Snadněji v ní své ratolesti vykoupete, stejně jako v ní pohodlně přeperete dětské oblečení. V pokročilejším věku naopak berte v potaz nástrahy stáří. Několikrát týdně se soukat do vany a z vany nemusí být pro vaše klouby vůbec nic příjemného. Schůdnější variantou pro vás tak bude spíše sprchový kout se sklopným sedátkem.
Když už jste zhodnotili možnosti, které vám dispozice koupelny nabízí a máte zároveň jasno, zda bude koupelna sloužit jen vám, nebo i vašim dětem, přichází na řadu finální rozhodovací mechanismus.
Vedle čistící funkce poskytuje vana i sprchový kout také určitý komfort. Ten je důležitý, když chcete v horké (nebo klidně ledové) vodě zrelaxovat. Pokud vám představa, jak jste po krk naložení v horké nebo ledové lázni, přináší potěchu a uspokojení, berte vanu. Anebo jste příznivci tropického deště proudícího ze sprchové hlavice? Volte sprchový kout.
Obě možnosti, tedy vana i sprcháč, vám navíc mohou přinést dodatečné pohodlí. Kromě klasických sprchových koutů najdete v nabídce výrobců také masážní sprchové boxy. Díky masážním tryskám si při každém sprchování užijete dvojnásobnou radost. A stejnou funkci mají i hydromasážní vany známé pod označením vířivky.
U všech zmíněných variant je třeba zamyslet se ještě nad jednou důležitou věcí. A tou jsou náklady. Za koupání pochopitelně zaplatíte více než za sprchování. Tedy za předpokladu, že ve sprše netrávíte několik hodin. Obecně se dá říct, že při běžné spotřebě vychází náklady na sprchování zhruba na polovinu toho, co zaplatíte při napuštění vany.
Důležitou roli při výběru hraje i poloha svislé kanalizace. Vana má zkrátka výhodu výpustě ve vyšší výšce nad podlahou a umožňuje tedy naspádovat kanalizační trubky na delší vzdálenost než sprchový kout. Ten se sice dá umístit například na schod, ale ten zase bere místo v koupelně a nemusí být úplně praktickým řešením
Doufáme, že jsme vám tímto článkem pomohli lépe se rozhodnout. A pokud potřebujete poradit s konkrétním přestavbou či realizací koupelny, neváhejte se na nás obrátit. Naši léty zkušení pracovníci jsou připraveni vyhovět vašim přáním.