Netopíte pánu Bohu do oken? Možná každý rok vyhazujete zbytečně moc peněz za topení a ani o tom nevíte. Přitom způsobů, jak si snížit náklady, je spousta. Ukážeme vám ty nejúčinnější z nich.
Efektivita vytápění bývá často jedním ze zásadních zádrhelů při příliš vysokých účtech za topení.
Zaměřte se na konstantní teplotu celého prostoru i jednotlivých místností. Nenechte stupně příliš kolísat. Úspory rozhodně nedosáhnete, když vám teplota v bytě nebo domě spadne moc nízko. Následné dlouhé vytápění pro znovudosažení ideální teploty se může dost prodražit.
Jinou teplotu je vhodné držet v ložnici a jinou v obývacím pokoji nebo koupelně. Pro lepší spánek je vhodnější nižší teplota. V ostatních místnostech bude teplo pravděpodobně o něco větší.
Tip FOLZY: Topení v ložnici úplně natrvalo nestahujte. Při nedostatečném vyhřátí se v místnosti může hromadit vlhkost. A s přílišnou vlhkostí přichází plíseň. Ve snaze ušetřit za topení si tak nechtěně můžete nadělat víc starostí.
Není nejlepší způsob nechat běžet radiátory na plný výkon, když zrovna nejste doma. Ztlumte topení před odchodem z domu a zase je pusťte po návratu.
K optimální regulaci si pořiďte termostat s možností automatického spínání a vypínání. Na každý den si nastavíte, po jakou dobu má topení běžet, a termostat se sám postará o otevírání a uzavírání průtoku vody.
Ještě lepších výsledků dosáhnete s chytrými termostatickými hlavicemi. Ty vám po nasazení na radiátory umožní ovládat teplotu každého topení samostatně. A to i na dálku díky aplikaci ve vašem telefonu. Stejně tak mají bezdrátové hlavice řadu dalších funkcí jako třeba automatické ztlumení radiátoru při otevřeném okně.
Nedostatečně utěsněná okna a dveře, špatná tepelná izolace, nesprávné větrání. Všechny tyhle neduhy způsobují značný únik tepla. Zateplení a utěsnění, v krajním případě výměna oken, vám může ušetřit za topení i několik desítek procent.
Co se týče větrání, tak platí základní poučka – větrejte chvíli a pořádně. V žádném případě nenechávejte dlouho otevřená okna na ventilaci. Ublížíte tím svému bytu či domu i své peněžence. Vhodnější je větrat častěji a intenzivně zhruba pět minut.
Zaskládaný nebo zakrytý radiátor toho moc nezmůže. Teplo z něj by mělo možnost volně proudit do místnosti. Když ho ale kryje nábytek, záclony nebo závěsy, moc tepelné parády neudělá. Nábytek raději posuňte a záclony se závěsy zkraťte.
Mezi radiátor a stěnu můžete také vložit tepelnou izolaci, ideálně s reflexním povrchem. Nechcete přece ohřívat stěnu. Chcete ohřívat místnost.
V dnešní době existuje hromada možností, jak domů dostat teplo. Nemusí jít jen o klasické radiátory. Zvolit můžete například podlahové topení. To přináší při správném výběru a instalaci určitý komfort i úsporu peněz.
Zapřemýšlejte také nad výměnou plynového kotle. Starší kotle postrádají technologické vychytávky, což se pak může projevovat právě na jejich úspornosti, investice do nového se vám brzy vrátí.
Stále oblíbenějším systémem vytápění je tepelné čerpadlo. Vyžaduje sice vyšší počáteční investici, ale z dlouhodobého hlediska se jedná o jeden z nejšetrnějších způsobů pro váš dům i pro životní prostředí.
Napište nám nebo zavolejte, a my s vámi rádi probereme vhodné varianty vytápění na míru přímo pro váš dům nebo byt.